Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm?

Budzik, zmiana czasu

Nastał październik, a wraz z nim przyszła jesienna aura, chłodny wiatr oraz dłuższe wieczory. Tradycyjnie, od ostatniej niedzieli października zaczyna obowiązywać czas zimowy. W tym roku (2017) wskazówki przestawiamy o godzinę do tyłu w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Skąd wziął się obowiązek zmiany czasu? Dlaczego mimo tego, że śpimy o godzinę dłużej, nasz organizm odczuwa go tak dotkliwie?

Dlaczego zmieniamy czas na zimowy?

Zmiana czasu ma naprawdę długą historię. Do przestawiania zegarków według pór roku nawiązywał już Benjamin Franklin w XVIII wieku. Jednak dopiero Niemcy podczas I wojny światowej spopularyzowali zmianę czasu, w celu oszczędności surowców potrzebnych do zasilania fabryk. W ślad za nimi poszli Brytyjczycy oraz inne kraje zaangażowane w wojnę. Po zakończeniu wojny, zmiana czasu motywowana oszczędnością energii nie była potrzebna. Ideę znaną dzisiaj, na dobre przywrócono po kryzysie naftowym z 1973 roku.

W Polsce obowiązek zmiany czasu został wprowadzony w czasach okupacji hitlerowskiej oraz naprzemiennie był wprowadzany i wycofywany w okresie powojennym. Obecnie, funkcjonuje w naszym systemie nieprzerwanie od 1983 roku.

Jak nasz organizm odczuwa zmianę czasu?

Przesunięcie zegarków o godzinę w tył może być bardzo uciążliwe dla naszych organizmów. Jesteśmy nastawieni na określony tryb życia, wraz ze zmianą czasu nasz zegar biologiczny zostaje rozregulowany. O innej godzinie wstajemy, spożywamy posiłki, wychodzimy do pracy i kładziemy się spać. To wszystko wpływa na procesy chemiczne w ludzkim organizmie: zaburzona homeostaza, wydzielanie hormonów oraz metabolizm.
Zmiana czasu nie bez znaczenia pozostaje również dla naszej sfery psychicznej. Do skutków zmiany czasu należą:

  • Większe prawdopodobieństwo depresji
  • Mniejsza energia życiowa
  • Uczucie niewyspania
  • Złe samopoczucie
  • Obniżona koncentracja
  • Problemy z zasypianiem

Powszechna opinia mówi, że ludzki organizm potrzebuje tygodnia na przystosowanie się do nowego trybu życia. Do tego czasu może odczuwać ciągłe zmęczenie, problemy z trawieniem czy nieprawidłowe ciśnienie krwi. Jeśli kiedykolwiek zmienialiście strefy czasowe, na pewno znacie to uczucie.

Śpiąca dziewczynka na ławce

Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Głównym powodem funkcjonowania zmiany czasu są pobudki ekonomiczne. A konkretniej, oszczędzanie energii. Według wielu badań, zmiana czasu nie przyczynia się znacząco do zmniejszenia zużycia energii, a w niektórych przypadkach powoduje nawet jej zwiększenie. Późną jesienią oraz zimą można zauważyć mniejsze zużycie wieczorem, jednak kiedy wstajemy rano, a za oknem jest jeszcze ciemno – wykorzystujemy więcej światła. W ten sposób powstaje błędne koło..

Coraz więcej państw zrywa z tą iluzją oszczędności. Ze zmiany czasu zrezygnowała już Japonia, Egipt, Islandia, Rosja, a ostatnio Turcja. Z pewnością nie możemy liczyć w najbliższym czasie na taką zmianę w Polsce. Warto jednak wziąć pod uwagę skutki zmiany czasu i zadać sobie pytanie: czy to w ogóle ma sens?

Podobne artykuły