Muzyka do pracy – jak zwiększyć swoją produktywność

Każdy pracownik, jeden bardziej drugi mniej, doświadcza rozpraszania w trakcie swoich codziennych obowiązków. W takiej sytuacji, choć oczywiście w zależności od preferencji, warto posłuchać muzyki, która może znacznie wpłynąć na naszą produktywność.

Kiedy muzyka pomaga, a kiedy przeszkadza w pracy?

Podczas słuchania ulubionej muzyki ludzki mózg uwalnia spore ilości dopaminy, która odpowiedzialna jest między innymi za odczuwanie przyjemności. Liczne badania sugerują, że słuchanie muzyki np. podczas pracy jest dobrym pomysł na zwalczenie popołudniowego kryzysu twórczego, który nierzadko dopada pracownika. Muzyka pobudza umysł do pracy na podobnej zasadzie, co kubek kawy oraz spacer.

Największe korzyści ze słuchania muzyki w pracy zauważa się w podczas czynności, które są zdecydowanie monotonne. Biorąc pod uwagę liczne badanie można dość do wniosku, że pracownik, który podczas wykonywania swoich jednostajnych obowiązków słucha, muzyki, wpływającej na niego relaksacyjnie, jednocześnie zwiększając jego produktywność, popełnia zdecydowanie mniej błędów, niż pracownik słuchający dźwięków otoczenia, czyli zgiełku w miejscu pracy. Z kolei inni naukowcy i naukowczynie dowiedli, że nauka nie wpływa dobrze na koncentracje i produktywność osób, które w trakcie swojej pracy muszą przyswoić wiele informacji. W takich sytuacjach słuchanie muzyki może niestety zaszkodzić.

Muzyka klasyczna oraz ambient

Muzyka klasyczna ma znaczący wpływ na ludzki umysł. Badania dowiodły, że słuchanie muzyki klasycznej może wywołać w osobie Efekt Mozarta, który objawia się poprawą zdolności przestrzennych i inteligencji, która wywołana została słuchaniem utworów muzyki barokowej i klasycznej, a szczególnie utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Muzyka klasyczna pobudza umysł oraz przyspiesza proces reagowania na bodźce, dzięki czemu pomocna będzie dla osób, które w swojej pracy muszą podejmować decyzje i szybko działać.

Ambient to wymyślony przez Erika Satie’go gatunek muzyki eksperymentalnej, cechujący się odejściem od linearnie rozwijanej linii melodycznej, charakterystycznej dla klasycznej muzyki elektronicznej, na rzecz luźnej kompozycji plam dźwiękowych. Według Satie’go ludziom potrzebna jest muzyka, która może służyć za tło do życia codziennego, czyli taka, która wpływałaby na na nastrój człowieka, lecz nie absorbowała go na tyle, aby go odrywać od ważnych zajęć. Do tego gatunku muzyki należą utwory ze ścieżek dźwiękowych filmów i gier. Taki muzyczny podkład jest więc tym, czego pracownik potrzebuje w ciągu dnia, aby nie stracić koncentracji.

Dźwięki natury

Szum wody, dźwięk górskiego potoku albo odgłosy lasu, czy spadających kropel deszczu to jedne z wielu możliwych propozycji dźwięków natury, które mogą dobrze wpłynąć na jakość koncentracji pracownika, bo pomagają skupić się na wykonywanej czynności. Dla każdej jednostki muzyka odbierana jest w inny sposób, więc warto wypróbować kilka muzycznych propozycji do posłuchania, by zbadać, które wpływają na naszą koncentracje w czasie pracy. Dla tych, którym dźwięki natury nie przypadną do gustu pozostaje posłuchać np. ulubionej muzyki, ale w wersjach instrumentalnych, aby słowa piosenki przypadkiem nie odciągały codziennych od zadań.

Podobne artykuły