Dopiero co skończyło się Berlinale, na którym Wielką Nagrodą Jury została nagrodzona polska reżyserka Małgorzata Szumowska. Natomiast już 4 marca w Hollywood odbędzie się jubileuszowa, już dziewięćdziesiąta gala rozdania Oscarów.
Polska nominacja
Oscary to nagrody filmowe, które budzą największe emocje wśród kinomanów na całym świecie. W tym roku po raz kolejny Polacy mogą trzymać kciuki za rodzimego kandydata. Film „Twój Vincent” jest nominowany w kategorii najlepszego długometrażowego filmu animowanego. Animacja powstała we współpracy polskiej reżyserki Doroty Kobieli i brytyjskiego twórcy filmowego Hugh Welchmana. „Twój Vincent” cieszył się ogromną popularnością w polskich i zagranicznych kinach. W samych Stanach Zjednoczonych zarobił ponad 6 milionów dolarów. Pod koniec lutego wszystkie nominowane filmy miały już swoje kinowe premiery. Dzięki temu wiele osób stara się subiektywnie podejść do tematu Oscarów i przydzielić nagrody najlepszym, według nich, filmom.
Zaskakujący kandydaci
Wyjątkowo w tym roku nominowane filmy są naprawdę zróżnicowane, szczególnie jeśli mowa o najważniejszej kategorii, czyli najlepszy film minionego roku. Tutaj znaleźć można chociażby film wojenny, czyli „Dunkierka” w reżyserii cenionego reżysera Christophera Nolana, czy nagradzany horror-komedię o tytule „Uciekaj”. Nie są to typowe oscarowe filmy, tak samo jak i nie jest nim dramat Martina McDonagha, którego klimat czasami przypomina czarną komedię. Mowa tutaj o „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”. To swego rodzaju film zemsty, ale także wyjątkowy obraz współczesnej Ameryki, ciągle zmagającej się z problemami rasizmu.
Hollywood wiecznie żywe
Fani klasycznych amerykańskich filmów także będą zadowoleni z tegorocznych nominacji. Do polskich kin właśnie weszły trzy filmy, których reżyserzy są już od dawna cenieni i rozpoznawalni. Mowa tutaj o Stevenie Spielbergu, Paulu Thomasie Andersonie i Joe Wrighcie. Pierwszego z nich nikomu nie trzeba przedstawiać: to on stworzył niezapomnianego Indianę Jonesa, kosmitę E.T. czy szeregowca Ryana. Jest kultowym reżyserem dla wielu pokoleń, a jego nowy film, „Czwarta władza”, opowiada historię afery Watergate, która wstrząsnęła Ameryką w latach 60. W obsadzie są takie nazwiska jak Tom Hanks i Meryl Streep. Drugim filmem, który jest swego rodzaju ukłonem w stronę starego Hollywood, jest film „Nić widmo” w reżyserii Paula Thomasa Anderson. Anderson po dziesięciu latach znowu łączy siły z jednym z najlepszych aktorów naszych czasów, czyli Danielem Day-Lewisem. Ich wspólny film „Aż poleje się krew” do dzisiaj jest uznawany za jeden z najbardziej kultowych obrazów naszych czasów. Ostatni z klasycznych oscarowych obrazów, zarówno pod względem tematu, jak i obsady aktorskiej, to „Czas mroku”. Joe Wright stworzył dramat historyczny o Winstonie Churchillu i jego dojściu do władzy. W roli głównej niesamowity Gary Oldman. Reżyser jest znany w Polsce przede wszystkim za sprawą „Pokuty”, melodramatu osadzonego także w czasie II Wojny Światowej.
Masz wolny wieczór? Idź do kina
Wszystkie oscarowe dzieła można zobaczyć już teraz w kinach. Będą one wyświetlane jeszcze prawdopodobnie przez ponad miesiąc, jako że seanse nominowanych filmów cieszą się ogromną popularnością. Gala rozdania Oscarów już 4 marca.