Pierwsze zdanie to zapewne wypowiedź powtarzana przez wielu pasjonatów gier. Nic w tym dziwnego. Gracze spędzając długi, a zarazem ekscytujący czas przy ulubionych tytułach, często po cichu liczą, że ich gameplayowe umiejętności i wiedzę, będzie można przełożyć na przyszłe cele zawodowe.
Pokolenia nieco starszych graczy do dziś pamiętają, jak ich rodzice nie raz wskazywali, że gry to tylko zabawa, że one zaburzają rozwój młodego człowieka, że go tylko uzależniają. Tamtejsi gracze też zaczynali powoli wierzyć, że rzeczywiście tak jest – gry nic nie dają.
Dziś ta perspektywa staje się nieco odmienna, a przynajmniej zmienia powoli kurs na taki, w którym gry, przekładają się nie tylko na sferę rozrywki (domowej), ale i globalnej, oddziałując zarazem na inne aspekty życia, w tym właśnie biznesowe czy zawodowe.
Rozwój rynku gier daje o sobie znać, nawet w Polsce, dzięki czemu dzisiejsi gracze są świadomi tego, że mogą rozwijać się tak, aby na dobre pozostać w branży – tej, której od dziecka pełnili pierwszych testerów i znawców.
Gotowego przepisu na to, by wiązać swoją przyszłość z grami i realizować się zawodowo w tej branży, tak do końca nie ma. Ważne jest, by orientować się w branży i dalej rozwijać swoją pasję, dlatego też podaje kilka sposobów i obszarów, które mogą to ułatwić – dostanie się do pracy marzeń.
Jak pasja do gier może stać się zawodem na całe życie
Sam mając do czynienia z grami nieraz nad tym się zastanawiałem. Poszukując informacji w Internecie oraz wypytując się znajomych, zorientowanych w temacie, można odtworzyć kilka ścieżek rozwoju. Dziedzina gier to obszar, który obejmuje wiele działań, niekoniecznie związanych z takimi stanowiskami jak…
1. Programista, grafik, projektant
Z tymi rolami, chyba najczęściej się wiąże branże gier. Nic dziwnego, gdyż to oni w dużym stopniu dokładają swoje cegiełki w produkcję gry. To także bardzo pożądane przez pracodawców stanowiska, więc jeśli macie smykałkę i dość dużo wiecie o programowaniu, to warto się oddać bez reszty. Kursy, szkolenia, czy nawet studia w tym zakresie, mogą znacząco pomóc w uzyskaniu wiedzy, umiejętności, a co za tym idzie, także portfolio. Im bardziej bogate, tym większa szansa na włączenie się w strukturę branży.
2. Dziennikarz (growy)
Ten zawód nie powinien dziwić. Sam jako gracz, dość często zaopatrywałem się nieraz w tuziny dobrych czasopism growych jak: CD-Action, Secret Service, Click czy Play. Nie tylko była to chęć przyjrzenia się najnowszym tytułom, ale i chęć przeczytania ciekawej, szczegółowej recenzji, opinii.
Aktualnie próg wejścia do tego rynku, na tym stanowisku jest niski. Obecnie przecież istnieją nie tylko media w postaci prasy, ale również szeroki obszar internetu. Każdy, będąc pasjonatem gier, może założyć bloga, pisać artykuły internetowe, recenzje czy same komentarze na forach. Najważniejsze jest, by się wyróżniać i jak najwięcej pokazywać swoją wiedzę i co masz do powiedzenia. Specjalizowanie się w jakiejś dziedzinie z pewnością Tobie pomoże.
3. Streamowanie i prowadzenie kanałów o grach
Pasja do gier to w końcu…granie. Tworząc filmy o swoich wyczynach, czy prowadząc po prostu dyskusje na temat growy, to okazja, by zaistnieć i podzielić się swoją opinią i umiejętnościami gameplayowymi. Coraz więcej fanów gier przygląda się uważnie wyczynom streamerów, nie tylko na popularnych serwisach jak Twitch, ale i innych wątkach, bardziej tematycznych. Jeśli nie boisz się kamery i chcesz się podzielić czymś ze światem, to powinieneś przynajmniej spróbować.
4. E-sport
Ten kierunek nabiera coraz większego rozmachu. Choć nie znam dokładnego szlaku dotarcia na sam szczyt, to pasja w konkretne tytuły wraz z wiernym gronem znajomych, może doprowadzić Was, aż do celów na polu globalnym, międzynarodowym. Z pewnością jest to trudne, ale prawdziwe oddanie się i konsekwencja może przypieczętować i takim sukcesem. Jeśli grasz w tytuły, które nie posiadają turniejów, w aż takiej skali, zawsze możesz spróbować swych sił w lokalnych zawodach, współtworzonych przez graczy. Zawsze to stanowią jakieś informacje o Twoich osiągnięciach, które mogą dojść do producentów i innych przedstawicieli branży gier. Rola testera, zawsze w cenie.
Opowiedziałem Wam moim zdaniem chyba najłatwiejszych i najbardziej popularnych sposobach, jakimi możecie dążyć, by zaistnieć w branży growej. Przy tym powinniście także pamiętać, że jeśli coś naprawdę lubicie robić, pragniecie oddać się bezgranicznej pasji, to nigdy nie powinniście odpuszczać. Gry też mogą stanowić drogę rozwoju, która możecie konsekwentnie i przemyślanie realizować jako plan na życie, szczęśliwe życie.