Benefity w pracy – hit czy mit

Często podczas poszukiwania pracy w ogłoszeniach oprócz wymagań i podstawowych informacji, takich jak na przykład wielkość wynagrodzenia, czy godziny pracy możemy również znaleźć zapisy dotyczące proponowanych benefitów. Potencjalni pracownicy już na wstępie zacierają rączki i chętniej wysyłają zgłoszenia. Oczyma wyobraźni widzą, jak korzystają z darmowego basenu i jedzą banany w owocowe wtorki. Jednak w rzeczywistości warto sprawdzić, jakie benefity oferują firmy i czy naprawdę wszystko jest darmowe i ogólnodostępne.

Najpopularniejsze benefity

Jedną z najpopularniejszych form umilania pracownikom życia jest karta Multisport. Upoważnia ona do korzystania z różnych miejsc, takich jak siłownie czy baseny, w których jest honorowana. Pozwala także na podpięcie dodatkowej osoby, która może korzystać z wymienionych udogodnień niezależnie od właściciela. Dzięki comiesięcznej składce zyskujemy możliwość  korzystania z obiektów sportowych, które mają umowy z danymi systemami. W podobny sposób funkcjonuje także OK System czy inne karty sportowe. Jednak największą popularnością cieszą się benefity oferujące prywatną opiekę medyczną, której koszty pokrywa pracodawca. W zależności od wybranej placówki umożliwia to korzystanie z wielu pakietów badań i prywatnych wizyt u specjalistów.

Wiele zawodów wymaga także stałego kontaktu z klientami, dlatego pracodawcy coraz częściej udostępniają służbowe samochody, telefony i laptopy. Są to coraz popularniejsze benefity, które sprawiają, że praca staje się znacznie bardziej mobilna. W końcu żaden pracownik nie chce ponosić dodatkowych kosztów z własnej kieszeni.

Ostatnimi czasy równie popularne stały się także wszelkie dofinansowania. Badania pokazują, że pracownicy wciąż chcą się rozwijać, a pracodawcy chętnie im to umożliwiają, dofinansowując szkolenia czy kursy językowe. Samorozwój jest równie ważny, dlatego warto wspierać pracowników w zawodowej karierze. Firmy wychodzą naprzeciw również młodym mamom. Często obok większych siedzib powstają żłobki czy przedszkola, co ułatwia rodzicom powrót do pracy. Cennym udogodnieniem są także elastyczne godziny pracy, które pozwalają na łączenie obowiązków. Dzięki temu organizacja czasu staje się jeszcze lepsza.

Płatne czy nie?

Czasami tak a czasami nie. Pakiet benefitów, za który musimy dodatkowo zapłacić, wciąż jest dla pracowników niekomfortową sytuacją. W końcu te pieniądze mogą wydać na pilniejsze potrzeby. Większość zatrudnionych deklaruje, że nie zgadza się na mniejsze wynagrodzenie w zamian za pakiet dodatkowych udogodnień. Zdarza się, że pracodawcy oferują benefity, które nie interesują pracowników i nie są im w niczym pomocne. Z tego względu, by prawidłowo motywować swój zespół, warto najpierw zrobić wywiad, który dokładnie pokaże jakie potrzeby mają. Dzięki temu  jako pracodawca będziesz mógł odpowiednio motywować ekipę.

Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka benefity mają wpływ na pracowników. Karty sportowe często przyczyniają się do poprawienia stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki nim poziom stresu znacznie spada, a pracownicy, którzy mają zapewniony dostęp do pakietów medycznych, chętniej dbają o swoje zdrowie. Warto pamiętać, że zdrowy pracownik to szczęśliwy i zmotywowany pracownik, a to gwarantuje wysoką skuteczność w pracy i przywiązanie do firmy.

Podobne artykuły