O czym pamiętać organizując dzień w pracy?

Większa produktywność to marzenie większości z nas. W końcu zwłaszcza jesienią i zimą odnosimy wrażenie, że czas dosłownie ucieka nam między palcami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci w lepszej organizacji swojego czasu.

Określ swój czas

Pierwsza zasada polega na tym, by znaleźć porę dnia, lub ewentualnie nocy, w której zauważamy, że nasza produktywność jest najwyższa. Dzięki temu właśnie w tym czasie będziemy mogli zaplanować zadania, które wymagają od nas największego skupienia. W przypadku osób pracujących w biurze o stałych porach, warto popracować nad swoim samopoczuciem w drodze do pracy. Choć jesteśmy zmuszeni do tego, by odznaczać się najwyższą wydajnością akurat w tych porach, dobrze jest zadbać o to, by przychodzić do pracy wypoczętym, dzięki czemu każde zadanie z pewnością wyda nam się łatwiejsze.

O czym pamiętać organizując dzień w pracy?

Zaplanuj obowiązki

Pierwsze godziny naszej pracy zazwyczaj mijają pod znakiem chaosu. To właśnie w tym momencie zaczynamy tonąć w natłoku obowiązków i nie wiemy, od czego zacząć. Właśnie w tym celu warto już poprzedniego dnia stworzyć listę zadań, które muszą zostać jak najszybciej wykonane. Choć nie brzmi to najlepiej – zacznij od tych najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych. Dzięki temu unikniesz nerwowego pisania parę minut przed końcem pracy. Poza tym podobne zadania staraj się wykonywać mniej więcej w tym samym czasie. Dzięki temu wypracujesz sobie schemat, który sprawi, że kolejne projekty wykonasz znacznie szybciej. Obowiązki, takie jak telefonowanie, czy odpisywanie na maile zostaw sobie na później. Jeśli od nich zaczniesz, nierzadko nie zdążysz dotrzeć do ważniejszych zadań przed końcem zmiany. Przede wszystkim postaraj się unikać wielozadaniowości. Oczywiście każdy z nas uwielbia być postrzegany, jako osoba, która nie boi się nowych wyzwań, jednak czasami warto coś odpuścić po to, by skupić się na ważniejszym projekcie.

Stwórz odpowiednią atmosferę

Choć praca kojarzy nam się raczej z biurkiem i stertą papierów, warto zadbać o to, by te parę godzin spędzonych w tym miejscu nie były dla nas prawdziwą torturą. W tym przypadku chodzi o proste rzeczy, takie jak np. zakup ulubionej kawy, która pozwoli Ci się obudzić zaraz po przyjściu do biura, i o której będziesz myśleć już przed wyjściem z domu. Możesz też zainwestować w dobre słuchawki i podczas wykonywania zadań wymagających nieco mniej skupienia, możesz posłuchać ulubionej playlisty, która dobrze Cię nastawi.

Odpoczywaj

Nawet jeśli jesteś osobą, która lubi nagłe skoki adrenaliny i praca w szybkim tempie to Twój żywioł, pamiętaj, że każdy z nas potrzebuje przerw. Już dzięki pięciominutowej przerwie naładujesz nieco baterie i pozbędziesz się nagromadzonego stresu. Czasami nawet chwila oddechu pomaga nam nabrać nieco dystansu. Co więcej, dzięki odpowiedniej higienie pracy, unikniesz szybkiego wypalenia zawodowego i dłużej utrzymasz w sobie chęć i zapał do pracy.

Jak widać, odpowiednia organizacja czasu w pracy to nie lada wyzwanie. Jednak dzięki odrobinie wprawy i wypracowaniu skutecznych metod możemy z łatwością wykorzystać nasz czas spędzony w biurze praktycznie do maksimum.

Podobne artykuły