Zdrowe nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia

W związku ze zwiększeniem świadomości społecznej coraz częściej spotykamy się ze stwierdzeniami, że poza dbaniem o swoją pozycję w pracy, warto również zająć się naszym własnym samopoczuciem. Ćwiczenia, dieta i szeroko rozumiana zasada mindfulness na dobre zagnieździły się we wszystkim lifestylowych poradnikach. W związku z tym przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci we wprowadzeniu zdrowych nawyków każdego dnia.

Ruch to zdrowie

O tej zasadzie słyszymy praktycznie już od dzieciństwa. Jako że w każdym porzekadle tkwi ziarenko prawdy, warto zacząć wprowadzać małe zmiany na co dzień. Najważniejsze, by robić to stopniowo – jeśli od razu zapiszemy się na zajęcia crossfitu dla zaawansowanych, prawdopodobnie już po pierwszym razie będziemy mieć dość. W związku z tym dobrze jest podejść do tematu ze spokojem. Najlepiej zacznij od małych nawyków, takich jak np. spacer do pracy, czy używanie schodów zamiast windy. Dzięki nim niemal niezauważalnie wprowadzisz ruch do swojego życia i nieco poprawisz kondycję. Natomiast, jeśli marzą Ci się profesjonalne zajęcia sportowe, pamiętaj, by wybrać dziedzinę, która najbardziej Ci odpowiada, a także dostosuj poziom i częstotliwość do swoich możliwości.

Warzywa i owoce 5 razy dziennie

Brzmi to, co najmniej jak frazes żywcem ściągnięty z reklamy, jednak tym razem jest to zalecenie, którego naprawdę warto przestrzegać. Choć może wydawać się to naprawdę trudne do osiągnięcia, w rzeczywistości wystarczy odpowiednio zaplanować swój czas. W końcu, jeśli spożywamy minimum pięć posiłków dziennie, wystarczy, że do każdej porcji wkomponujemy nieco witamin. Warzywa i owoce to przede wszystkim świetny pomysł na różnego rodzaju przekąski. Kolorowe smoothie, sałatki owocowe i warzywne to dania, które nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku, dlatego warto wkomponować je do naszej codziennej diety.

Zdrowe nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia

Dobrze planuj

Kluczem do zdrowia jest przede wszystkim równowaga. Aby ją osiągnąć, należy odpowiednio rozporządzać swoim czasem. Obecnie tempo życia niemal wymusza na nas skupienie się na pracy, dlatego warto pamiętać o przerwach, które pozwolą Ci odzyskać równowagę. Po każdej godzinie intensywnej pracy kilkuminutowa przerwa pozwoli Ci na regenerację sił. Nawet jeśli lubisz pracę na wysokich obrotach, pamiętaj, że dzięki systematycznym przerwom zmniejszasz ryzyko wypalenia zawodowego. Poza tym dzięki choćby chwili relaksu z łatwością nabierzesz dystansu i pozwolisz, by odpłynął z Ciebie stres.

Śpij dobrze

O cudotwórczych właściwościach snu słyszał chyba każdy. Jednak nocne oglądanie seriali skutecznie odciąga nas od pilnowania tego, by po każdym dniu zregenerować się przez minimum osiem godzin. W tym czasie nasz organizm nie tylko wypocznie po długim dniu, ale także przygotuje się na kolejny. Poza tym warto pamiętać o tym, by w miarę możliwości chodzić spać i budzić się w podobnych godzinach. Dzięki temu unikniemy problemów z zasypianiem oraz będziemy się budzić bardziej orzeźwieni. Kluczem do wysokiej jakości snu okazuje się także unikanie wszelkich urządzeń elektronicznych minimum dwie godziny przed pójściem spać. Dowiedziono, że światło ekranu bezpośrednio wpływa na poziom melatoniny w naszym organizmie, co może utrudnić nam zasypianie.

Jak widać, dbanie o własne zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne pozwoli nam nie tylko uniknąć wielu chorób, ale także świetnie wpłynie na nasze samopoczucie. W związku z tym warto każdego dnia choćby w najmniejszy i najprostszy sposób zadbać o swoje ciało i równowagę psychiczną.

Podobne artykuły