Czy naturalny zawsze oznacza brak chemii?

Naturalne kosmetyki ostatnimi czasy osiągają prawdziwy szczyt popularności. Brak chemii ma za zadanie poprawiać jakość produktów i dbać o środowisko, a idea zero waste pomaga ograniczać ilości plastiku, która zanieczyszcza planetę. Coraz więcej kobiet ufa naturalnemu bogactwu i chce wracać do korzeni kosmetologi, czyli samej natury. Sprawdź, na co zawracać uwagę podczas wyboru szamponu, by uniknąć w jego składzie szkodliwych substancji.

Jak to bez piany?

Piana, która wytwarza się podczas mycia włosów, to głównie zasługa SLS-ów. Dzięki temu szampon łatwo się rozprowadza i jest wydajny. Niestety to jedyna zaleta tego składnika. Stosowanie go w codziennej pielęgnacji przyczynia się do wysuszenia skóry głowy. Unikać warto również preparatów ze składnikiem SLES (Sodium Laureth Sulphate) – może on wywoływać swędzenie. PEG-i (np. PEG-7) mogą szkodzić delikatnej skórze. Z kolei donor formaldehydu jest konserwantem, który zawiera czynnik rakotwórczy. Cocamide DEA, który odpowiada za spienianie produktu, może przyczynić się do rozwoju białaczki, a parabeny (Propylparaben i Methylparaben) potrafią zakłócać prawidłowe działanie układu hormonalnego u kobiet. Zanim zdecydujesz się po raz kolejny sięgnąć po ulubiony szampon, przestudiuj jego etykietę. Szampon do codziennego stosowania powinien być wolny od wyżej wymienionych substancji, które bardziej szkodzą, niż pomagają.

Jak rozpoznać, że szampon jest naturalny?

Mniejsza liczba składników jest zdecydowanie znacznie lepszym pomysłem. Co więcej, sięgaj po takie szampony, które będą nie tylko czyściły skórę głowy, ale też pielęgnowały i nawilżały ją. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szamponu w kostce. W ten sposób znacząco ograniczysz produkowanie odpadów z tworzyw sztucznych, a dodatkowo otrzymasz praktyczny i przyjazny dla skóry szampon. Sklep z kosmetykami naturalnymi to miejsce, w którym z pewnością znajdziesz produkty dopasowane nie tylko do filozofii życia, ale też swoich przyzwyczajeń i typu włosów. Dobierz idealną pielęgnację dla siebie w szybki i przyjemny sposób!

Sprawdzaj nie tylko skład, ale też jakie oznaczenia producent umieścił na butelce. Certyfikaty świadczące o jakości mogą istotnie wpłynąć na Twoją decyzję. Wśród rzetelnych  produktów znajdziesz te oznaczone certyfikatem Ecocert (gwarancja co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, uprawiane ekologiczne, brak składników pochodzenia zwierzęcego, nietestowane na zwierzętach) oraz ICEA (kontrolowana produkcja kosmetyków, zgodnie z przepisami o ochronie środowiska i w oparciu jedynie o naturalne składniki, które spełniają standardy AIAB). Certyfikat BCIH dotyczy standardów produkcji kosmetyków. Procesy te mają być przyjazne środowisku, podobnie jak ich opakowania. Dodatkowo zabronione jest wykorzystywanie produktów GMO, barwników syntetycznych, sztucznych aromatów i środków petrochemicznych. Decydując się na stosowanie produktów naturalnych otrzymujesz bezpieczne i skuteczne kosmetyki – przekonaj się, jak zadziałają dla Ciebie!

Podobne artykuły