Wielkie dziedzictwo, wspaniała historia i krzywe zwierciadło medialne

Sięgnąłem do kieszeni. Na stół wypadł bilet na film “Jack Strong”. W wyobraźni ujrzałem serię groźnych i pięknych obrazów. Film Władysława Pasikowskiego pozbawiony jest patosu, ale tym głośniej mówi o odwadze i poświęceniu, o gotowości do zapłacenia najwyższej ceny. Zaletą obrazu jest jego głęboka prawda historyczna, ale też wierne oddanie realiów epoki. Widz może zobaczyć różnicę w postawie oficerów Ludowego Wojska Polskiego, którzy – mimo zniewolenia – byli patriotami i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej – ludzi bez czci i honoru. Oczywiście w jednej i drugiej grupie zdarzały się wyjątki.
Smutne jest to, że dziś niektórzy politycy i niektóre media odbierają nam i reszcie świata tak wspaniałego bohatera, wzór do naśladowania, powód do dumy. Pułkownikowi Kuklińskiemu zarzuca się złamanie przysięgi. Płytkość i podłość tego rozumowania aż boli. No bo zobaczmy jak się sprawy miały.
A. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego musieli przysięgać wierność Związkowi Sowieckiemu, jeśli chcieli złożyć przysięgę wierności Polsce.
B. Jeśli ktoś przysięga wierność Polsce i ZSRR, a później stwierdza, że działania ZSRR są zagrożeniem dla Polski, mogą doprowadzić do totalnego wyniszczenia kraju, a więc odkrywa, że nasz rzekomy sojusznik jest w rzeczywistości wrogiem, to ma do wyboru pozostać wiernym Polsce lub ZSRR. Jeżeli nic nie zrobi, de facto sprzeniewierzy się obowiązkowi obrony Ojczyzny przed zagrożeniami o charakterze militarnym.
C. Płk. Kukliński wybrał wierność Polsce, narażając życie własne i rodziny, przy czym nie czerpał z tego żadnych korzyści.
D. WNIOSEK? Sami sobie odpowiedzcie kogo zdradził i dla kogo się narażał…
http://www.wykop.pl/link/1864172/1994-rok-plk-kuklinski-o-adamie-michniku-dusza-tego-moralisty-blizsza/#_=_

Podobne artykuły

6 thoughts on “Wielkie dziedzictwo, wspaniała historia i krzywe zwierciadło medialne

 1. Tomasz

  http://merlin.pl/Egzekutor_Stefan-Dambski/browse/product/1,818413.html#fullinfo

  “Stefan Dąmbski, tytułowy egzekutor, trafił do oddziału AK w 1942 jako 17-latek. Przydzielono mu zadanie likwidacji Niemców i konfidentów. Po zajęciu Rzeszowszczyzny przez Sowietów Dąmbski kontynuował działalność konspiracyjną – wykonywał wyroki na przedstawicielach nowej władzy, a także brał udział w akcjach przeciwko Ukraińcom.”

 2. Piotrek

  Przeczytałem dwie książki o Kuklińskim – jedno jest pewne: zaszkodził śmiertelnie Układowi Warszawskiemu. A więc nawet jeżeli wcześniej miał jakieś winy chociażby z uwagi że jednak służył w marionetkowym LWP- to odium zostało zdjęte z niego poprzez czyn w wyniku którego nie tylko zniszczył imperium zła komunistów, lecz też utracił najbliższych… -konsekwencja zdrady komunistów…
  Zdrajcami są ci którzy szli z nimi ramię w ramię. Jeszcze sporo z nich żyje….

 3. Jack

  młody jesteś i głupi. Dlatego poddałeś się propagandzie UE.
  I jeszcze do tego strasznie naiwny… ;-)
  >C. Płk. Kukliński wybrał wierność Polsce, narażając życie własne i rodziny, przy czym nie czerpał z tego żadnych korzyści.

  nie czerpał korzyści z tego, że był agentem CIA… LOL

  1. Piotrek

   a do kogo ten tekst? bo tu wszyscy gloryfikują Kuklińskiego – więc albo kolega nie pojął polszczyzny albo… prowokator służb…. – jakiś tam…

Comments are closed.