Jak zacząć żyć bez śmieci? Podstawy życia zero waste

Jak zacząc żyć bez śmieci

Czy pojedynczy człowiek poprzez zmianę swoich codziennych nawyków może ocalić planetę? Według osób, które żyją zgodnie z ekologicznym trendem zero waste, ludzie powinni zacząć walkę z zaśmieceniem Ziemi od lokalnych działań. Jak więc zacząć żyć zgodnie z filozofią zero waste i nie przyczyniać się do dalszego zaśmiecania Ziemi?

Głównym celem życia zgodnie z filozofią zero waste jest przede wszystkim porządkowanie swojego najbliższego otoczenia tak, by przysłużyć się planecie albo chociaż nie szkodzić jej bardziej, niż dotychczas. W Polsce jeden człowiek rocznie generuje nieco ponad 300 kg śmieci i ta tendencja jest rosnąca. Zaledwie 50% tych odpadów trafia do sortowni śmieci i dalej do zakładów, zajmujących się recyklingiem. Według Banku Światowego do 2050 roku będziemy wyrzucać ponad 3 mld ton śmieci, czyli jakieś 70% więcej niż obecnie. Wszystkiemu winne jest przeludnienie Ziemi, urbanizacja oraz konsumpcjonizm.

Jak zacząć żyć bez śmieci? Podstawy życia zero waste

Skąd wziął się trend zero waste?

Zero waste to nic innego, jak wynik potrzeb dbania o planetę, na której przyszło nam wspólnie żyć. Uważa się, że odpowiedzialni za rozpowszechnienie mody na zero waste są osoby, należące do pokolenia tzw. milenialsów. Ta pozornie rozrzutna generacja jak żadne inne pokolenie rozumie wszelkie trendy ekologiczne i reaguje na postulaty aktywistów i aktywistek ekologicznych. Milenialsi troszczą się o środowisko i są gotowi wziąć udział w protestach np. w sprawie zaprzestania wycinki Puszczy Białowieskiej, czy zrezygnować z jedzenia mięsa. To właśnie milenialsi, którzy często nazywani są hipsterami czy lobbystami, ponieważ uprawiają własny ogródek na balkonie w centrum wielkiego miasta, są prekursorami idei zero waste. Ta filozofia dzięki młodszemu pokoleniu, należącemu do netgeneracji, ma szanse wpłynąć na mentalność ludzi, których obecnie jeszcze średnio obchodzi los naszej planety.

Podstawa zero waste – zasada 3R

Jeśli chcesz zacząć żyć zgodnie z ideą zerwo waste albo chociaż spróbować, to musisz przede wszystkim poznać zasadę 3R: REDUCE, REUSE, RECYCLE. Na czym polega? To proste. Aby ją zastosować we własnym życiu, nie musisz ekstremalnie rewidować swoich nawyków. Wystarczy, że na początek, zgodnie z zasadą REDUCE, zaczniesz unikać kupowania produktów, które wcale nie są Ci potrzebne. Następnie skup się na zasadzie REUSE i zacznij ponownie używać przedmioty już posiadane. W miarę możliwości kupuj produkty spożywcze oraz kosmetyczne w szklanych słoiczkach, które możesz z łatwością ponownie wykorzystać. Na koniec stosuj na co dzień zasadę RECYCLE, czyli segreguj odpady i poddawaj je recyklingowi.

Jak zacząc żyć bez śmieci
Jak zacząc żyć bez śmieci

Życie zgodnie z ideą zero waste to poszukiwanie alternatyw dla przedmiotów codziennego użytku, które są niezbędne do funkcjonowania. Zerowasterzy nie kupują wody w butelkach plastikowych, a już z pewnością nie tych jednorazowych. Decydują się na zakup bidonu i zaczynają pić „kranówkę”. Plastikową szczoteczkę zamieniają na szczoteczkę, wykonaną z bambusa. Nie przechowują żywności w woreczkach foliowych – zamiast tego szyją woreczki wielokrotnego użytku np. ze starej koronkowej firanki i zabierają je ze sobą na zakupy.

Podobne artykuły