Silniki diesla są wykorzystywane na szeroką skalę nie tylko w samochodach ciężarowych, ale także w maszynach budowlanych, rolniczych i autach osobowych. Ze względu na specyficzną budowę tych silników warto znać fachowca, który specjalizuje się w ich naprawie. Przeciętny mechanik może, niestety, nie być w stanie w pełni zdiagnozować usterki, zwłaszcza jeśli jest trudna do odnalezienia.
Skąd wiedzieć, że z silnikiem dzieje się coś złego?
Objawów usterki w silniku jest bardzo wiele. Oprócz, rzecz jasna, stanu, kiedy w ogóle nie można go uruchomić, silnik na ogół wysyła wcześniej pewne sygnały, które powinny dać nam do myślenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy nastąpił spadek mocy silnika lub mamy trudności z jego odpaleniem. Naprawa silnika powinna mieć też miejsce wtedy, kiedy zaobserwujemy jego samoczynne gaśnięcie lub nadmierne zużycie paliwa. Warto obserwować silnik maszyny, z której korzystamy, aby móc zareagować zanim zupełnie odmówi posłuszeństwa.
Czy naprawa silników jest kosztowna?
Chcąc naprawić silnik najpierw musimy dowiedzieć się, co jest przyczyną usterki. W tym celu mechanik wykonuje diagnostykę silnika. Następnie, po stwierdzeniu usterki, może zabrać się do pracy. Najczęściej konieczna jest naprawa pompy wtryskowej, wymiana bądź regulacja wtryskiwaczy albo regeneracja bądź wymiana filtra cząstek stałych. W zależności od rodzaju silnika i stopnia usterki taka naprawa może kosztować nas kilka złotych (regulacja końcówki wtrysku) albo przekroczyć tysiąc złotych (wymiana filtra).
Gdzie zgłosić się po pomoc?
Naprawy silnika powinien dokonać mechanik znający się dobrze na swoim fachu i specjalizujący się w remontach silników diesla. Jedną z takich firm jest Reifentor – http://reifentor.eu/ – oferujący swoim klientom naprawę silników ponad 20 marek, w tym NewHolland http://reifentor.eu/pl/naprawa-silnikow-new-holland/96,17,0, Perkins http://reifentor.eu/pl/naprawa-silnikow-perkins/97,17,0 , DEUTZ, JohnDeere, Scania czy Volvo.
Oddając silnik w ręce osoby posiadającej wieloletnie doświadczenie w naprawie silników diesla możemy mieć pewność, że usługa zostanie wykonana starannie i rzetelnie. Ryzykiem oddania silnika w ręce osoby nie znającej się na swoim fachu będzie w najlepszym przypadku naprawa zgodnie ze wskazaniem diagnostyki komputerowej, a w najgorszym wymiana części na niekompatybilne, które w wyniku dalszej eksploatacji mogą zaszkodzić silnikowi jeszcze bardziej.