Czy brak urlopu wpływa na nasze zdrowie?

Urlop jest bardzo ważny dla stanu naszego zdrowia. Większość osób jednak go zaniedbuje i nie przykłada uwagi do tego, by prawidłowo wypocząć zanim znów rozpocznie pracę. Niektórzy popadają w skrajność i starają się go nie wykorzystywać, by udowodnić pracodawcy, że praca jest dla nich najważniejsza, a ich obecność w firmie jest niezbędna. Czy takie podejście jest właściwe? Jak reaguje na to nasz organizm?

Czy urlop jest nam potrzebny?

Urlop jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej kondycji psychicznej i fizycznej. Osoby, które nie wypoczywają mają zawał, aż o 30 procent częściej, niż ci którzy regularnie zażywają odpoczynku. Urlop jest doskonałym lekarstwem na wiele dolegliwości, pozwala zrelaksować się i naładować baterie.

Koniecznie musisz zaplanować urlop, gdy:

  • masz problemy z koncentracją i zdarzają ci się drobne błędy w pracy. Może to wynikać z nadmiaru obowiązków oraz zbytniego przytłoczenia powierzonymi ci zadaniami;
  • jesteś nieustannie zmęczony, choć dobrze się wysypiasz. Może to oznaczać, że twój organizm domaga się czasu na regenerację. Nawet dzięki krótkiemu odpoczynkowi, będziesz mógł wrócić do pracy z większą energią i motywacją do działania;
  • masz problem ze snem. Wiele osób nie domyśla się nawet, że może być za to odpowiedzialny brak dłuższego odpoczynku;
  • brak ci motywacji i nie czerpiesz już satysfakcji z wykonywanej pracy. Znacznie zmniejsza się wtedy twoja efektywność, a wykonywane przez ciebie zadania są pozbawione nowych inwencji twórczych;
    wpadłeś w rutynę i każdy dzień jest dla ciebie taki sam.

Na co pozytywnie wpływa urlop?

  • usprawnia pracę mózgu i stymuluje go do dalszego działania;
  • zwiększa odporność naszego organizmu;
  • poprawia kondycję psychiczną;
  • sprawia, że stajemy się odporniejsi na stres. Dzięki niemu nabieramy dystansu do pracy, możemy obiektywnie spojrzeć na niektóre sprawy. Potrafimy rozwiązać problemy, które przedtem były dla nas nie do rozwikłania.

Ile powinien trwać urlop, by w pełni wypocząć?

Psychologowie zgodnie uważają, że urlop powinien wynosić minimum trzy tygodnie. Tylko dzięki tak długiemu odprężeniu, będziemy mogli odpocząć od pracy i poczuć pozytywne skutki urlopu. Nie oznacza to, że całkowicie pozbędziemy się stresu, lecz znacznie lepiej będziemy na niego reagować. Stres to nieodłączony element naszego życia, dlatego bardzo ważne jest, by nauczyć sobie z nim radzić. Na niektóre osoby wpływa on mobilizująco, jednak nieustanne życie w stresie może doprowadzić do bardzo poważnych chorób. Warto jednak o tym pamiętać, że zanim wyjedziemy na urlop, powinniśmy przestać nieustannie myśleć o pracy, a już tym bardziej należy odłożyć komputer czy telefon, by w pełni móc się skoncentrować na sobie, rodzinie czy znajomych.

Jak odpoczywać, by naładować baterie?

Wszystko zależy od tego w jaki sposób lubimy spędzać wolny czas oraz jaki mamy typ osobowości. Jeśli jesteśmy osobą, która nie przepada za aktywnością fizyczną i woli spędzać czas w domowym zaciszu, to nie powinniśmy decydować się na podróż rowerem z Kielc do Hiszpanii. Jeśli jednak jesteśmy bardzo aktywni i nie wyobrażamy sobie życia bez sportu, to raczej nie spodoba nam się leżenie i nic nie robienie cały dzień na plaży. Dla dobra naszego organizmu wielu lekarzy zaleca, by zająć się na urlopie czynnościami, które są przeciwne do tego co robimy w pracy. Jeśli cały dzień siedzimy i pracujesz przy komputerze, będzie dla nas wskazane aktywniejsze spędzenie wypoczynku, np. kajaki, wędrówki po górach czy lesie. Jeśli jednak praca polega na nieustannej aktywności, warto się wyciszyć, np. na łonie natury. Należy jednak pamiętać, że każdy powinien znaleźć złoty środek na spędzenie swojego urlopu, wziąć głęboki oddech, zrelaksować się i w pełni wykorzystać wypoczynek.

Podobne artykuły