Wegetarianizm – zalety diety

Wegetarianizm to świadomy wybór człowieka, dotyczący jego sposobu odżywiania się, który wyłącza z diety mięsa zwierząt oraz ryb. W kuchni wegetariańskiej nie ma również miejsca na produkty odzwierzęce, takie jak pochodzący z uboju smalec lub żelatyna. Wegetarianizm dla większości osób nie jest jednak tylko sposobem na odżywianie, ale stylem życia.

Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie

Dieta wegetariańska ma ogromy wpływ zarówno na zdrowie fizyczne człowieka, jak i na jego psychiczne samopoczucie. Zwolennicy mięsnej diety od lat próbują przekonywać, że organizm człowieka nie może się prawidłowo rozwijać bez mięsa i jego pochodnych. Zjadanie zwierząt jest bardzo silnie zakorzenione w kulturze, a wegetarianizm często uważany wyłącznie za trend. Na szczęście te przeświadczenia nie są już tak często powielane. Liczne badania wykazały, że aby cieszyć się witalnością, dobrą pamięcią i ogólnie dobrym zdrowiem nie trzeba zjadać zwierząt i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie jest szczególnie ważne, z jakich powodów ludzie decydują się na przejście na dietę wegetariańską czy wegańską (wykluczającą wszelkie produkty odzwierzęce, takie jak miód czy mleko): moralnych, zdrowotnych, światopoglądowych czy rozwojowych, dopóki troszczą się oni o dobro planety i własne zdrowie.

Nieprawdą jest, że dobrze zbilansowana dieta bezmięsna jest szkodliwa dla zdrowie. Lekarze i dietetycy nieustannie wyliczają jej zalety, dlatego można śmiało stwierdzić, że jest wręcz odwrotnie. Niezaprzeczalnie prawdziwe są informacje, dotyczące szkodliwości mięsa i produktów zwierzęcych, bo ich liczba stale rośnie.

Pośród licznych zalet diety wegetariańskiej i wegańskiej można wyszczególnić to, że:

  • zmniejsza ryzyko zawału serca;

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie, dnę moczanową, osteoporozę;

  • chroni przed nowotworami;

  • pomaga schudnąć i utrzymać prawidłową wagę;

  • wpływa na długość życia i pozwala cieszyć się jego lepszą jakością.

Wegetarianie wcale nie są słabi

Jednym z największych mitów jest przekonanie, że wegetarianie i weganie cierpią na anemię. Anemia najczęściej nie ma żadnego związku z dietą, a z chorobami, które rozprzestrzeniają się w organizmie. Prawdą jest, że wegetarianie mogą mieć problem z przyswajaniem żelaza, ponieważ rośliny zawierają najczęściej tzw. żelazo niehemowe, które trudniej się wchłania niż to występujące w mięsie. Proces ten dodatkowo pogarsza kwas fitynowy, który występuje np. w soi, fasoli i kukurydzy, ale na szczęście można go zneutralizować dodając do potraw czosnek albo cebulę.

Zaburzenie wchłaniania żelaza powodują również zawarte między innymi w winie i herbacie polifenole, dlatego wegetarianie i weganie swoje posiłki powinni popijać wodą. Największym sojusznikiem wegetarian w przyswajaniu żelaza jest witamina C, której w bezmięsnej diety nie brakuje, zwłaszcza w świeżych i mało przetworzonych warzywach.

Niedobór witaminy B12 również może powodować niedokrwistość, dlatego ta witamina dodawana jest do wielu produktów dla wegetarian i wegan, takich jak mleko sojowe czy płatki śniadaniowe.

Jak przejść na wegetarianizm

Przejście na wegetarianizm wbrew pozorom nie jest wcale zadaniem trudnym. Na początek potrzebna będzie determinacja – jeśli jesteśmy zdecydowani podążać ścieżką tego stylu życia, to możemy założyć, że wytrwamy w naszym postanowieniu. Poza tym wystarczy, abyśmy poznali przepisy na różnorodne wegetariańskie czy wegańskie dania, które dostarczą nam odpowiednia liczbę potrzebnych składników, i zaczęli je stosować.

Podobne artykuły