Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów, decyduje o dalszym losie abiturienta. Większość uczniów obawia się części ustnej z języka polskiego. Zamiast tradycyjnej prezentacji składa się ona z monologowej wypowiedzi zdającego oraz rozmowy z komisją egzaminacyjną. Uczniowie zgodnie uważają, że wprowadzona zmiana znacznie podniosła poprzeczkę i przez nią egzamin stał się trudniejszy. W jaki sposób zatem należy przygotować się do matury, by bez problemu ją zdać?
Na czym polega zmiana w formule ustnego egzaminu z języka polskiego?
Maturzysta przystępujący do ustnego egzaminu z języka polskiego musi wylosować zadanie egzaminacyjne, dotyczące tekstu kultury z odpowiednim poleceniem. Tekst kultury może obejmować: fragment literatury, poezji, być tekstem popularnonaukowym lub grafiką (zdjęciem, obrazem czy plakatem). Maturzysta musi przygotować 10 minutowy monolog na zadany temat, po jego wygłoszeniu przez 5 minut rozmawia z komisją o informacjach, występujących w swojej wypowiedzi. Zaleca się, by nie poruszać w swoim monologu autorów czy książek, z których zrozumieniem ma się problem. Komisja egzaminacyjna ma prawo poprosić zdającego o dodatkowe wyjaśnienia nurtujących ich kwestii, poruszonych w monologu.
Co zrobić, by zdać maturę z języka polskiego?
Dobry korepetytor
Warto skorzystać z pomocy osoby, która pasjonuje się językiem polskim i uwielbia swoją pracę. Często zdarza się, że nauczyciele uczący w szkole są już wypaleni, ogarnął ich marazm, chcą tylko zrobić lekcję a potem pójść do domu. Tacy poloniści zazwyczaj nie trafiają do uczniów, nie potrafią ich zainteresować, rozbudzić ich wyobraźni. Dobry korepetytor sprawi, że nie tylko zrozumiecie dane zagadnienia ale również nabierzecie chęci do pracy i działania.
Uważne czytanie poleceń
Większość maturzystów ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Pod wpływem stresu i goniącego ich czasu, nie przykładają oni uwagi do zamieszczonych w arkuszach poleceń. Warto jednak się na nich skupić, ponieważ zawierają one część odpowiedzi na zadawane pytanie. Uważnie przeczytane polecenie, to już połowa sukcesu.
Czytanie opracowań lektur oraz ich streszczeń
Dobrze opracowane streszczenie jest ostatnią deską ratunku każdego abiturienta. Poloniści od lat ostrzegają, by nie czytać streszczeń, by sięgać po całe książki bo straci na tym interpretacja. Prawda jest jednak taka, że dzięki rzetelnie przygotowanemu opracowaniu, wcale nie tak rzadko zdarza się, że wiemy więcej, niż po przeczytaniu książki, która jest dla nas mało interesująca.
Ekranizacje lektur
Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie przeczytali wszystkich lektur lub część z nich już nie pamiętają. Dobrym rozwiązaniem są dla nich ekranizacje. Większość z nich została bardzo wiernie odwzorowana z myślą o tych, którzy mają problem z czytaniem książek. Filmy te stanowią ogromne źródło potrzebnej ci, podczas matury wiedzy i są prostsze do przyswojenia, niż obszerne streszczenia.