Co Hitler myślał o Polakach?

Dowiedziałem się o ciekawym artykule z 1947 roku, opublikowanym w “Głosie Wielkopolskim”, po tym jak Amerykanie znaleźli tajny memoriał Hitlera skierowany do Himmlera 4 marca 1944 roku.
Mam wrażenie, że tekst może okazać się ciekawy dla żywo interesujących się historią czytelników “Bezprzesady”.

Nawet nasz zaciekły wróg musiał przyznać, że inteligencji i sprytu nam nie brakuje. Oto opinia Hitlera o Polakach:

„Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi
spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie… Polacy według mojej opinii oraz na podstawie obserwacji i meldunków z Generalnej Guberni, są jedynym narodem w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję z niesłychanym sprytem. Jest to najzdolniejszy naród w Europie, ponieważ żyjąc ciągle w niesłychanie trudnych warunkach politycznych, wyrobili sobie wielki rozsądek życiowy, nigdzie niespotykany.
Na podstawie ostatnich badań, prowadzonych Reichsrassenamt uczeni niemieccy doszli do przekonania, że Polacy powinni być asymilowani do społeczności niemieckiej jako element wartościowy rasowo. Uczeni nasi doszli do wniosku, że połączenie niemieckiej systematyczności z polotem polaków dałoby doskonałe wyniki.”

Na końcu artykułu dopisek redakcji gazety „Głosu Wielkopolskiego” z roku 1947:

„Wymuszone bankructwem własnej polityki świadectwo największego
wroga polskości o zaletach naszego narodu warte jest uwagi”

Oczywiście abstrahując od chorego rasistowskiego myślenia Hitlera warto się zastanowić dlaczego ten ogromny potencjał nie prowadzi nas prostą drogą do sukcesu? Może jest tak jak pisał Szekspir, że “przez słaby rząd kuleje siła”?

Podobne artykuły

3 thoughts on “Co Hitler myślał o Polakach?

  1. Bogdan

    teraz już rozumiecie dlaczego tak wszystkim zależy na rozbiciu naszej jedności? Jesteśmy jedynym narodem który mógłby gdyby chciał zapanować nad tym całym unijnym bałaganem i nie tylko – wystarczy tylko spojrzeć ilu Polaków brało udział w pracach naukowych jednym z współojców bomby wodorowej był uczeń Banacha (jest patent na jego obliczenia)…. i mnóstwo innych przykładów – ale my wolimy poddawać się modom i trendom ogłupiać się do bólu… w imię mamony…

  2. Piotrek

    Polecam komentarze pod tekstem na salonie24…:
    tekst jest autentyczny przynajmniej jeżeli chodzi o “Głos wielkopolski” z 1947 roku, to czy faktycznie Hitler to napisał jest niewiadomą – trzeba by dotrzeć do źródeł “Głosu” spróbuję może coś się dowiem… Niemniej pomysł śp. prof.Wieczorkiewicza do pójścia ramię w ramię z Niemcami napawał pewnym optymizmem: na pewno tylko raz by się nawała wojenna przetoczyła przez Polskę, a do tego nakradlibyśmy na wschodzie na równych prawach z Niemcami (nie jestem za tym) ale jak widać Niemcy i Rosjanie rozkradli nas (dwukrotnie 1939 i 1944- w górę -Rosjanie) i jakoś uszło im to płazem… I jeszcze jedno: nie byłoby “polskich obozów koncentracyjnych”…

Comments are closed.