Zapewnienie odpowiedniego żywienia seniorowi pozwala nie tylko dostarczyć mu odpowiednich wartości odżywczych oraz energetycznych, ale także wspomóc pracę całego organizmu. W różnych stanach chorobowych samodzielne jedzenie może być utrudnione ze względu na problemy ze stawami, zanikaniem zdolności manualnych czy drżenie rąk. Podpowiadamy, jak ułatwić seniorowi jedzenie, by stało się wygodniejsze i przyjemniejsze.
Jak ułatwić jedzenie?
Jeżeli senior ma problem z posługiwaniem sztućcami, to warto podawać jedynie łyżkę. Jedzenie podawaj na jednym talerzu, najlepiej głębokim, napój natomiast – w kubku z dużym, wygodnym uchem. Zrezygnuj z filiżanki ze spodkiem czy szklanki. Są niepraktyczne i trudniej je złapać. Odkładanie ich na spodek, szczególnie przy chorobach otępiennych może powodować frustrację. W przypadku problemów z przełykaniem można wybrać specjalny kubek z lejkiem. Niektórzy seniorzy mają również problem z gryzieniem, dlatego warto pokroić wszystkie części dania na mniejsze kawałki. Takie rozwiązanie pozwoli również na spożywanie posiłków rękoma, co może ułatwić jedzenie wielu osobom. Pamiętaj również, by zwracać uwagę na temperaturę podawanych pokarmów. Warto przed podaniem sprawdzić, czy posiłek nie jest zbyt zimny lub za gorący.
W trakcie jedzenia zadbaj również o dobrą atmosferę. Nie karm na siłę i nie zmuszaj do jedzenia. Możesz w tle puścić ulubioną muzykę lub opowiedzieć ciekawą historię, która umili czas. Możesz również zapewnić wygodne krzesło lub fotel ze stoliczkiem, dzięki czemu senior poczuje się bardziej komfortowo. W Rezydencji Senioralnej (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-spokojnej-starosci-dolnoslaskie.html) wszystkie posiłki są przygotowane zgodnie z zaleceniami dietetyka klinicznego. Każdy podopieczny może w miłej atmosferze zjeść zdrowy, zbilansowany posiłek. Opiekunowie w razie potrzeby pomogą w pokrojeniu dania i jego spożyciu. Stoły oraz krzesła są dopasowane do potrzeb osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się lub korzystają z wózków inwalidzkich.
Dieta chorego
Żywienie seniora jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od rodzaju schorzenia i jego stopnia zaawansowania. Kiedy nie występują choroby związane z układem pokarmowym, ale podopieczny zmaga się na przykład z zespołami otępiennymi, to podstawowa dieta powinna dostarczać odpowiednią dawkę energii oraz substancji odżywczych. Porcje powinny być odpowiednio dopasowane, posiłki podawane o stałych porach, a ich konsystencja odpowiada
preferencjom chorego. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jeżeli senior nie chce pić, można spróbować podawać napoje poprzez słomkę. W przypadku problemów z połykaniem konieczna będzie wizyta u lekarza, który zdecyduje, jak poprawnie żywić seniora.