DNI LWOWA I KRESÓW w Poznaniu oraz Lesznie.

W dniach 9  – 11 września 2011 r. po raz XIV w Poznaniu świętowano  Dni Lwowa i Kresów.  Obchody rozpoczęła  wystawa i prelekcja dr Bartłomieja Wróblewskiego poświęcona “Lwowskim i poznańskim Korporacjom Akademickim”. Wystawę przygotował kol. mgr Jarosław Lebiedź z Korporacji “MASOVIA”.

W sobotę  gościliśmy megagwiazdę   profesora dr hab Stanisława Nicieję który w Domu Polonii – Wspólnota Polska na Starym Rynku zaprezentował film poświęcony Cmentarzowi Łyczakowskiemu we Lwowie. Prelekcji towarzyszyła fascynująca gawęda profesora, w trakcie której przywołał cudowne wspomnienia zapomnianych Kresów, a zwłaszcza Cmentarza Łyczakowskiego. Po prelekcji znaczna część słuchaczy zafascynowanych  gawędą Profesora zakupiło znakomita książkę “Cmentarz Łyczakowski we Lwowie 1786 – 1986” z dedykacją autora.

Oficjalne otwarcie DNI LWOWA miało miejsce w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania; w części oficjalnej kol. Iwo Werschler wygłosił laudację poświęconą profesorowi  Nicieji, po czym Prezes Towarzystwa mgr Bożena Łączkowska wręczyła Wyróżnionemu za całokształt działań na rzecz Kresów statuetkę Lwa “Semper Fidelis” nadawaną  corocznie przez Zarząd Poznańskiego Oddziału Towarzystwa.


Profesor mimo że nie pochodzi z Kresów, to pokochał Je do tego stopnia, że całą swą pracę i życie podporządkował pasji popularyzacji Kresów, pokazywaniu  piękna  miast, świątyń i cmentarzy oraz grobów. Już potwierdziła się teza, że  część  opisanych i sfotografowanych, lecz niszczejących oraz dewastowanych zabytków przetrwa wyłącznie w Jego książkach.

Dorobek  Profesora jest imponujący. W latach 1989 – 1993 był członkiem Polsko – Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego, a od 1993 r. był członkiem zespołu Odbudowy cmentarza Orląt we Lwowie.  W latach 1996 – 2002 był rektorem Uniwersytetu Opolskiego, wypromował 7 doktorów. Napisał 10 książek, oraz  jest współautorem 6-ciu filmów w tym miedzy innymi “Orlęta Lwowskie” , “Snem wiecznym we Lwowie”, “Muzy Lwowa”, oraz “Zadwórze – polskie Termopile”.  Do Jego osiągnięć Opolanie zaliczają między innymi remont zdewastowanego klasztoru dominikańskiego w Opolu i przekształcenie go w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, powstanie Collegium Pedagogicum , oraz domu studenta “Niechcic”.  Opolanie nazywają Go Kazimierzem  Wielkim  Opola.

Z kolei wręczono złote odznaki zasłużonym członkom Towarzystwa Miłośników Lwowa nadane przez Zarząd Główny we Wrocławiu. Złotą otrzymali między innymi: znakomity historyk poznański  dr Marek  Rezler – autor licznych publikacji historycznych, współprowadzący program „Spacerkiem po Poznaniu” w telewizji WTK, mgr inż. Zbigniew Maurycy Kowalski  – kombatant AK oraz  Kawaler Orderu “Polonia Mater Nostra Est”, oraz  Dyrektor Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Poznaniu Pani mgr Helena Paszkiewicz.

 

 

 

Część artystyczna </font size> rozpoczęła się od występu zespołu “Sześć Złotych” ze Lwowa. Zespołem kieruje pan Marek Gierczak, który w wieku 13 lat został organistą, jest absolwentem Akademii Muzycznej we Lwowie.
Pozostałą część imprezy uświetnił zespół “Tyligentne Batiary” z Bytomia. Zespołem kieruje Adam Żurawski grający w kabarecie rolę legendarnego lwowskiego Tońka.

Niedzielne obchody Dni Lwowa i Kresów rozpoczęły  się Mszą Św. w Bazylice Kolegiackiej  (Farze) w intencji zamordowanych i zmarłych Polaków na dawnych Kresach Polski, oraz  członków Towarzystwa. W Mszy Świętej wziął udział poczet sztandarowy  Gimnazjum im. Orląt Lwowskich.  Oprawę dźwiękową Mszy Św. uświetnił Marek Gierczak który zachwycił swoim głosem, oraz grą na zabytkowych organach Friedricha Ladegasta.   W partiach wokalnych wystąpiła solistka Dianą Pipasz, która wspaniale zaśpiewała pieśń  Ave Maryja.Przy okazji warto posłuchać wspaniałych organów Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy która znane jest pod nazwą Bazylika Kolegiacka.
Warto obejrzeć ten cudowny zabytek, posłuchać wspaniałych koncertów organowych, lub zakupić płyty z cudowną muzyką organową  muzyką organową.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu; zaraz po Mszy św. (niedziela) otwarto wystawę malarstwa kresowego. Wystawę otworzył  prof. Władysław Maławski z Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych. Wystawę możemy zwiedzać do 22 września. Dochód ze sprzedaży wystawionych obrazów wspomaga  lwowskich artystów o polskich korzeniach.

Niedzielny Piknik Lwowski na Starym Rynku cieszył się dużym powodzeniem. Zabawiały publiczność zaproszone  zespoły “Sześć Złotych” oraz “Tyligentne Batiary”; sprzedawano  również ich nagrania. Restauracja Kresowa przygotowała dla gości smaczny barszcz oraz litewskie cepeliny.  Część gości odwiedziła nasze stoiska  mimo że przybyli na Stary Rynek na “Święto mięs Polski” na którym miała powstać najdłuższa kiełbasa o długości… 550 metrów. Zasłuchani w lwowskie melodie  nie zauważyliśmy czy rekord został pobity.
Cudowny  jakby „wyjęty ze środka lata” dzień spowodował, że część biesiadników przeniosła się wraz z artystami ze Starego Rynku do restauracji Meridian na Sołaczu, by pozostać w kresowym  nastroju na resztę dnia. Widzów było tak dużo, że dla spóźnialskich pozostały tylko miejsca stojące. Lwowscy i bytomscy artyści swą kresową muzyką oraz skeczami Szczepka i Tońka spowodowali, że słuchaczom wydawało się słuchają koncertu w… że Parku Stryjskim we Lwowie. Park ten powstał w 1879 r na terenie zrujnowanego cmentarza i przyległych do niego działkach.

http://www.youtube.com/watch?v=Hb4YBhMLoQA

źródło http://grono.net/gallery/photo/show/98773821/park-stryjski/

Dziękujemy uczestnikom  Dni Lwowa i Kresów za udział w obchodach, a poznańskich sympatyków Kresów  zapraszamy w każdą środę w godz 16 – 18 do CK ZAMEK  pok. 336 III piętro -windą.

Zespoły “Sześć Złotych” i “Tyligentne Batiary”  na zakończenie Dni Lwowa i Kresów odwiedziły  Leszno, gdzie w przepełnionej sali Domu Kultury zaprezentowały  swój wspaniały program.

Tą patriotyczną podróż w klimaty kresowe odbyliśmy dzięki Mecenatowi miasta Poznania, Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Poznaniu; oraz patronom medialnym radia  Emaus, radia Merkury,  TV WTK, Głosu  Wlkp, Przewodnikowi Katolickiemu i portalowi epoznan.pl. Dziękujemy również sponsorom – Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii, Bankowi Kasa Stefczyka oraz Zakładowi Poligraficznemu Jean Marc.

 

Władek i Piotrek

Marek Gierczak gra na organach poznańskiej Fary, obok solistka Diana Pipasz.

Polecane Linki:
Sześć Złotych
Marek Gierczak
Tyligentne Batiary

Podobne artykuły

One thought on “DNI LWOWA I KRESÓW w Poznaniu oraz Lesznie.

  1. Piotrek

    Piękna i ważna uroczystość. Pozwala na pamięć o korzeniach. I budowę tradycji narodowej. Umiejmy to wykorzystywać.

Comments are closed.